دلایل  از دست دادن دندان

دلایل از دست دادن دندان

دسته بندی:

1400/6/10

نویسنده : حسینی

وقتی  از دست دادن دندان را می شنوید ، ابتدا چه چیزی به ذهن شما خطور می کند؟ ضربه؟ پوسیدگی دندان؟ پری دندان؟ در حالی که همه اینها ارتباط قابل قبولی هستند ،


 عوامل زیادی در از دست دادن دندان دخیل هستند. بر اساس یک مطالعه در سال 2016 ، از دیدگاه جمعیت ، آمریکایی های مسن تر دندان های خود را طولانی تر نگه می دارند. در حقیقت ، از دست دادن کامل دندان در پنج دهه گذشته در بزرگسالان 65 تا 75 ساله بیش از 75 درصد کاهش یافته است.

با این حال ، نگه داشتن دندان های طولانی مدت به معنای مراقبت طولانی تر از آنها است. این مطالعه همچنین نشان داد که شیوع از دست دادن کامل یا شدید دندان در افرادی که دارای بیماری های مزمن یا در کل سلامت بدتری هستند ، در مقایسه با افرادی که این شرایط را ندارند ، بیشتر است. با توجه به اینکه از هر 10 فرد بزرگسال در ایالات متحده شش نفر مبتلا به بیماری مزمن هستند ، از دست دادن دندان موضوع مهمی است که باید مورد بحث قرار گیرد. بیایید مثالی از نحوه ارتباط بیماری مزمن با از دست دادن دندان ، عوامل دیگر بر روی از دست دادن دندان و راه های جلوگیری از آن را بیان کنیم.

پریودنتیت
پریودنتیت یکی از دلایل اصلی از دست دادن دندان است. باکتری ها ، پلاک ها و تجمع جرم روی دندان ها می توانند باعث التهاب و عفونت شوند که در زیر لثه گسترش یافته و در صورت شدید بودن منجر به از دست دادن استخوان و دندان می شود. این بسیار رایج است ، زیرا حدود 70 درصد از بزرگسالان 65 سال و بالاتر و 47 درصد از بزرگسالان 30 سال به بالا به نوعی بیماری پریودنتال مبتلا هستند. در طول سالها ، تحقیقات نشان داده است که عوامل خاصی از جمله بیماریهای مزمن خطر ابتلا به بیماریهای پریودنتال را افزایش می دهند. به عنوان مثال ، دیابت ، که از هر 10 آمریکایی یک نفر را تحت تأثیر قرار می دهد ، با بیماری پریودنتال ارتباط دوطرفه دارد ، جایی که بیماری کنترل شده پریودنتال می تواند به کنترل سطح قند خون و بالعکس کمک کند.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یا پوسیدگی (حفره) یکی دیگر از عوامل اصلی از دست دادن دندان است. مانند بیماری های پریودنتال ، پوسیدگی دندان نیز توسط باکتری های موجود در دهان ایجاد می شود. این باکتری ها در پلاک های چسبنده روی دندان شما جمع شده و از قندهای موجود در رژیم غذایی شما تغذیه می کنند. در نتیجه ، آنها اسیدهایی را آزاد می کنند که دندان های شما را خراب می کند. در صورت عدم درمان ، پوسیدگی می تواند قسمت های زیادی از دندان های شما را از بین ببرد و منجر به درد ، شکستگی دندان و (در صورت شدید) از دست دادن دندان شود.

ضربه
در حالی که پریودنتیت و پوسیدگی دندان بسیار قابل پیشگیری است ، تصادفاتی رخ می دهد. چه ورزش باشد یا جویدن غذای سخت ، دندان ها می توانند کشیده شوند یا بشکند. در هر دو سناریو ، مهم است که بدانید چگونه اورژانس های دندان را مدیریت کنید و فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر دندان شما کشیده شد ، این بایدها و نبایدها را از انجمن اندودنتیکس آمریکا به خاطر بسپارید: بلافاصله دندان را در حفره قرار دهید. اگر نمی توانید آن را جایگزین کنید ، آن را در شیر ، در دهان خود در کنار گونه خود یا در کیت محافظت اضطراری دندان قرار دهید.
در صورت امکان در عرض 30 دقیقه پس از آسیب به متخصص ریشه یا دندانپزشک مراجعه کنید.
نکن

به ریشه دست نزنید
دندان را با هیچ صابون یا مواد شیمیایی شستشو ندهید.
دندان را در دستمال یا پارچه ای نپیچید.
در صورتی که دندان شما بشکند اما درنیافتاده باشد ، برای مشورت با دندانپزشک خود تماس بگیرید و بلافاصله قرار ملاقات بگذارید. با شستشو با آب گرم ، ناحیه را تمیز نگه دارید ، مخصوصاً اگر لثه های شما زخم هستند. در صورت وجود لبه های تیز دندان ، موم دندان در اکثر داروخانه ها موجود است.

عوامل اجتماعی سلامت و از دست دادن دندان
مطالعه ای که توسط محققان دانشکده دندانپزشکی هاروارد انجام شد ، نشان داد که "الگوریتم های یادگیری ماشین با ویژگی های اجتماعی و اقتصادی در پیش بینی از دست دادن دندان بهتر از نمونه هایی است که تنها به شاخص های معمول دندانپزشکی متکی هستند."

علاوه بر این ، تحقیقات جدید گزارش داده است که بزرگسالان ساکن در مناطق شهری بیشتر از کسانی که در مناطق روستایی بودند به دندانپزشک مراجعه کردند زنان بیشتر از مردان به دندانپزشکی در مناطق روستایی و شهری مراجعه می کردند
با افزایش درآمد خانواده ، تعداد ویزیت های دندانپزشکی بزرگسالان افزایش یافت
بزرگسالان سفیدپوست غیر اسپانیایی بیشتر از بزرگسالان سیاهپوست اسپانیایی و غیر اسپانیایی احتمال دارد که در مناطق شهری به دندانپزشکی مراجعه کنند.
بنابراین ، مهم است که در نظر بگیریم که چگونه تفاوت در دسترسی و استفاده از مراقبت های دندان نه تنها بر روی از دست دادن دندان بلکه بر سلامت دهان و دندان و کل آن تأثیر می گذارد.

پیشگیری و سلامت دهان و دندان در عصر همه گیری
از دست دادن دندان فقط از دست دادن دندان نیست. این می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد ، از تأثیر بر گفتار و عزت نفس گرفته تا محدود کردن رژیم غذایی شما (که می تواند منجر به کاهش وزن یا چاقی شود). علاوه بر این ، همه گیری COVID-19 منجر به افزایش شرایط بهداشت دهان و دندان مرتبط با استرس مانند دندان قروچه و ترک خوردگی یا خرد شدن دندان ها شده است.

در حالی که علت از دست دادن دندان می تواند به موارد زیادی مربوط باشد ، تا حد زیادی قابل پیشگیری است. با چند قدم ساده در خانه که بر محدود کردن میزان باکتری در دهان و مراجعه منظم به دندانپزشک خود متمرکز شده اید ، می توانید از درد و از دست دادن دندان های خود جلوگیری کنید.

در نهایت ، در حالی که ممکن است نگرانی هایی در مورد بازگشت به زندگی عادی در طول همه گیری وجود داشته باشد ، آمریکایی ها باید از دانستن این که مطب های دندانپزشکی ایمن هستند ، احساس آرامش کنند ، احتمالاً به این دلیل که دندانپزشکی حتی پیش از COVID-19 در کنترل عفونت پیشرو بوده است.

 

 


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران