اسهال

پنج ماده غذایی که ممکن است موجب اسهال شود

دسته بندی:

1398/11/18

نویسنده : حسینی

بسیاری از موارد اسهال خفیف و کوتاه مدت به خودی خود برطرف می شود. درمان و داروهای خانگی می تواند به رفع ناراحتی های مرتبط با اسهال کمک کند.در ادامه با غذاهایی که موجب اسهال می شود اشنا شوید.


اسهال یک بیماری شایع  است. برخی موارد اسهال ناشی از عفونت است.

در این مقاله به غذاهایی که می توانند باعث اسهال شوند ، پرداخته شده است . بدانید که چگونه به دلیل چیزی که خورده اید اسهال شده اید ، گزینه های درمانی و چه موقع مراجعه به پزشک باید کرد .

پنج ماده غذایی که ممکن است موجب اسهال شود

غذاهایی که می توانند باعث اسهال شوند:

غذاهایی که قند زیادی دارند می توانند باعث اسهال شوند. هنگامی که مردم غذاهایی را که حاوی مقدار زیادی قند است ، می خورند ، آب وارد روده های آنها می شود که می تواند منجر به مدفوع بسیار شل شود.

فروکتوز جزء قند جدول است و به طور طبیعی در میوه ها یافت می شود. بعضی از میوه ها حاوی فروکتوز بیشتری نسبت به سایرین هستند. برخی از نمونه های غذاهای پر فروکتوز حاوی موارد زیر است:

  • آب سیب
  • انگور
  • آگاو
  • جوش شیرین

اسهال

بدن فقط می تواند مقدار مشخصی از فروکتوز را در یک زمان هضم کند. مصرف بیشتر فروکتوز از بدن باعث جذب اسهال می شود و ممکن است باعث اسهال شود.

دکتر نورتون گرینبرگر ، متخصص گوارش و استاد دانشکده پزشکی هاروارد ، اظهار می کند: " 75 درصد افرادی که بیش از 40 تا 80 گرم فروکتوز در روز مصرف می کنند ، دچار اسهال می شوند."

منبع دیگری تخمین می زند که تقریباً 30 تا 40 درصد از افراد در جذب مقادیر قابل توجهی فروکتوز مشکل دارند.

الکلهای قندی ، از جمله سوربیتول ، مانیتول ، زایلیتول و اریتریتول ، معمولاً برای شیرین کردن غذاهای دارای مارک "بدون قند" یا "بدون قند اضافه شده" استفاده می شوند. این الکل های قند به خوبی بدن جذب نمی شوند و می توانند در برخی از افراد اسهال ایجاد کنند ، به خصوص اگر در مقادیر زیادی مصرف شوند.

مردم باید حتماً لیست مواد تشکیل دهنده مواد غذایی با علامت "بدون قند" یا "قند اضافه نشده" مانند آدامس ها ، آب نبات ها و میله های پروتئین را بررسی کنید تا ببینید که آیا آنها حاوی الکل قند هستند یا خیر.

1. جایگزین های قند و شکر

نوشیدنی ها و غذاهایی که حاوی کافئین هستند می توانند در بعضی از افراد اسهال ایجاد کنند. کافئین یک محرک است و سرعت حرکت مواد غذایی از طریق روده را تسریع می کند.

منابع غذایی معمول کافئین شامل موارد زیر است:

2. غذاهای پرچرب و پرادویه

غذاهای سرخ شده و سایر غذاهای حاوی چربی زیادی می توانند باعث اسهال شوند زیرا پردازش بدن برای آنها دشوار است.

اگرچه دیگر مورد استفاده صنایع غذایی نیست ، اما یک جایگزین چربی با نام Olestra می تواند باعث اسهال شود. مردم باید برچسب های محصولات بدون چربی ، مانند چیپس سیب زمینی را بررسی کنند تا ببینند آیا اوسترا را به عنوان ماده تشکیل دهنده لیست می کند.

غذاهای تند مانند غذاهای حاوی فلفل داغ یکی دیگر از دلایل عمده اسهال است.

اسهال2

3- لاکتوز

افرادی که عدم تحمل لاکتوز هستند ممکن است علاوه بر علائم دیگر ، بعد از مصرف لبنیات ، اسهال را تجربه کنند. عدم تحمل لاکتوز در بین آمریکایی های آفریقایی تبار ، آمریکایی های آسیایی ، آمریکایی های مکزیکی و بومیان آمریکا شیوع دارد .

برخی از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ممکن است قادر به تحمل مقادیر کمی از محصولات لبنی پیر و یا کسانی که در لاکتوز پایین تر هستند. این محصولات شامل ماست ، کفیر و پنیرهای سخت است.

4. FODMAPs

الیگوساکاریدهای تخمیر شده ، دی سکاریدها ، مونوساکاریدها و پلیولها دسته ای از کربوهیدرات ها به نام FODMAP هستند. غذاهای پر حاوی FODMAP هضمشان برای برخی از افراد دشوار است و ممکن است باعث اسهال شود.

 لیست غذاهای پر FODMAP گسترده است ، اما چند مثال دیگر شامل موارد زیر است:

رژیم غذایی کم FODMAP به دلیل تعداد زیاد غذاهای محدود ، می تواند چالش برانگیز باشد. اگر کسی فکر کند که FODMAP ممکن است عامل اسهال آنها باشد ، یک متخصص تغذیه ثبت شده می تواند آموزش و راهنمایی ارائه دهد.

5. گلوتن

گلوتن پروتئین موجود در گندم ، چاودار و جو است و بسیاری از افرادی که در هضم آن مشکلی دارند ، یک بیماری جدی مانند بیماری سلیاک دارند . هنگامی که شخصی به بیماری سلیاک مبتلا باشد ، سیستم ایمنی بدن آنها به گلوتن واکنش نشان داده و باعث آسیب به روده کوچک می شود.

افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا نیستند ، ممکن است هنوز هم مشکل تحمل گلوتن داشته باشند. اگر کسی گمان کند که گلوتن ممکن است مسئول اسهال آنها باشد ، مهم است که قبل از شروع رژیم بدون گلوتن ، به پزشک معاینه مناسب مراجعه کند.

چگونه بگوییم که آیا اسهال به دلیل غذا است؟

اگر فردی به تازگی تغییراتی در آنچه می خورد ، ممکن است وابسته به غذا باشد. همچنین اگر فرد متوجه شود غذای خاصی یا نوع مواد غذایی مانند لبنیات باعث اسهال می شود ، می تواند به غذا مربوط باشد.

نگه داشتن یک دفترچه یادداشت غذایی و علائم می تواند برای تعیین یک الگوی مفید باشد.

قبل از اسهال به غذا ، بررسی تغییرات اخیر دارو نیز مهم است. اسهال یک عارضه جانبی مشترک بسیاری از داروها ، از جمله آنتی بیوتیک ها و داروهایی است که حاوی منیزیم هستند .

در صورت عدم وجود اسهال در ارتباط با عدم تحمل غذا بعيد است:

  • حاوی خون یا چرک است
  • همراه با تب است
  • برای مدت طولانی رخ می دهد

این نشانه هایی است که ممکن است وضعیت جدی تری را نشان دهد.

اسهال

درمان و داروهای خانگی اسهال

اگر فردی دچار اسهال است ، باید تحمل خود را به طور مرتب ادامه دهد. از نظر تاریخی ، پزشکان رژیم BRAT ( موز ، برنج ، سیب و نان تست) را برای معالجه اسهال توصیه کرده اند ، اما هیچ مدرک محکمی برای اثبات مفید بودن آن در دست نیست.

همچنین افراد نیازی به محدود کردن محصولات لبنی ندارند مگر اینکه گمان کنند لبنیات باعث اسهال آنها شده است.


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران