انتی بیوتیک

در مورد آنتی بیوتیک ها چه باید دانست

دسته بندی:

1398/11/13

نویسنده : حسینی

هر داروی آنتی­ بیوتیک بر طیف خاصی از باکتری­ ها مؤثر است و ممکن است یک آنتی­ بیوتیک بر عفونت باکتری دیگر بی­ فایده باشد.در ادامه با داروی انتی بیوتیک بیشتر اشنا شوید.


آنتی بیوتیک ها که به آنتی باکتریال ها نیز معروف هستند ، داروهایی هستند که رشد باکتری ها را از بین می برد و یا کند می کند.

آنها طیف وسیعی از داروهای قدرتمند را شامل می شوند و برای درمان بیماری های ناشی از باکتری ها نیز استفاده می شوند.

آنتی بیوتیک ها نمی توانند عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا و بیشتر سرفه ها را درمان کنند.

در این مقاله درباره آنتی بیوتیک ها توضیح خواهیم دادکه نحوه عملکرد آنها چگونه است و عوارض جانبی احتمالی و مقاومت آنتی بیوتیکی ها به چه صورت است.

 

انتی بیوتیک

آنتی بیوتیک چیست؟

آنتی بیوتیک ها داروهای قدرتمندی هستند که با برخی عفونت ها مبارزه می کنند و در صورت استفاده صحیح می توانند جان خود را نجات دهند. آنها یا تولید مثل باکتری ها را متوقف می کنند یا آنها را از بین می برند.

قبل از تکثیر باکتریها و ایجاد علائم ، سیستم ایمنی بدن به طور معمول می تواند آنها را بکشد. گلبولهای سفید (WBCs) به باکتریهای مضر حمله می کند و حتی در صورت بروز علائم ، سیستم ایمنی بدن معمولاً می تواند با عفونتها مقابله کنند.

اما گاهی اوقات ، تعداد باکتری های مضر بیش از حد است ، و سیستم ایمنی بدن نمی تواند با همه آنها مبارزه کند. آنتی بیوتیک ها در این بخش  مفید هستند.

اولین آنتی بیوتیک پنی سیلین بود. آنتی بیوتیک های مبتنی بر پنی سیلین ، مانند آمپی سیلین ، آموکسی سیلین و پنی سیلین G ، هنوز هم برای درمان انواع عفونت ها در دسترس هستند و مدت طولانی است که وجود دارند.

چندین نوع آنتی بیوتیک مدرن وجود دارد و معمولاً در اکثر کشورها فقط با یک نسخه در دسترس هستند.و همچنین  آنتی بیوتیک های موضعی در کرم ها و پمادهای بدون نسخه (OTC) وجود دارد.

مقاومت

پزشک برای درمان عفونت باکتریایی آنتی بیوتیک تجویز می کنند ولی این آنتی بیوتیک ها در برابر ویروس ها مؤثر نیست.

ویروس ها باعث بیشتر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (URTI) مانند سرماخوردگی و آنفولانزا می شوند. آنتی بیوتیک ها در برابر این ویروس ها کار نمی کنند.

در صورت استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها یا استفاده نادرست از آنها ، ممکن است باکتری ها مقاوم شوند. این بدان معنی است که آنتی بیوتیک در برابر آن نوع باکتری کمتر اثر میکند ، زیرا این باکتری توانسته است دفاع خود را بهبود ببخشد.

پزشک می تواند یک داروی آنتی بیوتیک را برای درمان طیف گسترده ای از عفونت ها تجویز کند. یک آنتی بیوتیک با طیف باریک فقط در برابر چند نوع باکتری مؤثر است.

برخی از آنتی بیوتیک ها به باکتری های هوازی حمله می کنند ، در حالی که برخی دیگر باکتری های بی هوازی کار می کنند. باکتری های هوازی به اکسیژن نیاز دارند و باکتری های بی هوازی نیاز ندارند.

در برخی موارد ، یک متخصص بهداشت و درمان ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای جلوگیری از عفونت تجویز کند . افراد معمولاً قبل از جراحی روده و ارتوپدی از این آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند.

انتی بیوتیک

اثرات جانبی

آنتی بیوتیک ها معمولاً عوارض جانبی زیر را ایجاد می کنند:

عوارض جانبی آنتی بیوتیک  ها شامل موارد زیر است:

  • تشکیل سنگ کلیه ، هنگام مصرف سولفونامیدها
  • لخته شدن خون غیر طبیعی ، هنگام مصرف برخی سفالوسپورین ها)
  • حساسیت به نور خورشید ، هنگام مصرف تتراسایکلین ها
  • اختلالات خونی ، هنگام مصرف تری متیوپریم
  • ناشنوایی ، هنگام مصرف اریترومایسین و آمینوگلیکوزیدها

برخی از افراد به ویژه افراد مسن ممکن است التهاب روده را تجربه کنند و این می تواند منجر به اسهال شدید و خونین شود.

در موارد کمتر متداول ، پنی سیلین ها ، سفالوسپورین ها و اریترومایسین همچنین می توانند روده های ملتهب را ایجاد کنند.

آلرژی

برخی از افراد ممکن است نسبت به آنتی بیوتیک ها ، به ویژه پنی سیلین ها ، واکنش آلرژی ایجاد کنند. عوارض جانبی ممکن است شامل بثورات ، تورم زبان و صورت و مشکل در تنفس باشد.

واکنش های آلرژیک به آنتی بیوتیک ها ممکن است واکنش های حساسیت فوری یا با تأخیر باشد.

هرکسی که نسبت به آنتی بیوتیک واکنش آلرژیک دارد باید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهد. واکنش به آنتی بیوتیک ها می تواند جدی و گاه کشنده باشد. به آنها واکنشهای آنافیلاکسی گفته می شود.

افراد با کاهش عملکرد کبد یا کلیه هنگام استفاده از آنتی بیوتیک باید محتاط باشند. این ممکن است بر انواع آنتی بیوتیک های مورد استفاده یا دوز دریافتی آنها تأثیر بگذارد.

به همین ترتیب ، زنانی که باردار هستند یا شیر می دهند باید در مورد بهترین آنتی بیوتیک های مصرفی با پزشک صحبت کنند.

انتی بیوتیک

 

نحوه استفاده

معمولاً افراد آنتی بیوتیک را از طریق دهان مصرف می کنند. با این وجود پزشکان می توانند با تزریق آنها را تجویز کرده و یا مستقیماً بر روی قسمتی از بدن که دارای عفونت است اعمال کنند.

اکثر آنتی بیوتیک ها طی چند ساعت مبارزه با عفونت را شروع می کنند. برای جلوگیری از بازگشت عفونت ، کل دوره پزشکی را طی کنید.

قطع دارو قبل از اتمام دوره ، خطر ابتلا به باکتری ها در برابر درمان های آینده را افزایش می دهد. آنهایی که زنده می مانند در معرض آنتی بیوتیک قرار می گیرند و در نتیجه می توانند در برابر آن مقاومت کنند.

فرد حتی پس از مشاهده علائم بهبودی باید دوره درمان آنتی بیوتیک را تکمیل کند.

برخی از آنتی بیوتیک ها را با غذاهای خاص و نوشیدنی ها مصرف نکنید.  آنتی بیوتیک را با معده خالی مصرف نکنید ، حدوداً یک ساعت قبل از غذا یا 2 ساعت بعد از غذا  آن را مصرف کنید . برای موثر بودن دارو ، دستورالعمل ها را به درستی دنبال کنید. افرادی که مترونیدازول مصرف می کنند نباید الکل بنوشند.

در هنگام مصرف تتراسایکلین از لبنیات خودداری کنید ، زیرا این امر باعث اختلال در جذب دارو می شود.

طبق مراکز کنترل بیماری (CDC) ، استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک یک مشکل خاص است. به نظر می رسد استفاده از آنتی بیوتیک ها در برخی مناطق مانند جنوب شرقی بیشتر است.

 


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران