ایدز

بیماری ایدز و HIV چیست؟علل و علائم آن را بدانید

دسته بندی:

1398/10/27

نویسنده : حسینی

HIV ویروسی است که سیستم ایمنی بدن را هدف قرار داده و تغییر می دهد و خطر و تأثیر سایر عفونت ها و بیماری ها را افزایش می دهد. بدون درمان ، عفونت ممکن است به یک مرحله از بیماری پیشرفته به نام ایدز برسد.


HIV ویروسی است که سیستم ایمنی بدن را هدف قرار داده و تغییر می دهد و خطر و تأثیر سایر عفونت ها و بیماری ها را در بدن افزایش می دهد. بدون درمان ، این عفونت ها ممکن است به یک مرحله از بیماری پیشرفته به نام ایدز برسد.

در حال حاضر پیشرفت های مدرنی در درمان بیماری افرادی که مبتلا به HIV در کشورهایی که دسترسی خوبی به مراقبت های بهداشتی دارند رسیده است ، و افراد به ندرت پس از دریافت درمان  به ایدز مبتلا می شوند.

امید به زندگی شخصی که ویروس HIV داشته باشدبسیار مسئله مهمی است، مادامی که آنها به طور مداوم به ترکیبی از داروهایی بنام ضد ویروس درمانی (ART) پایبند باشند..

سازمان جهانی بهداشت (WHO) همچنین توصیه می کند که فردی که مبتلا به HIV است می تواند کیفیت بالایی از زندگی را با درمان از سر بگیرد .

ایدز

HIV چیست؟

ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) ویروسی است که به سلولهای ایمنی به نام سلولهای CD4 حمله می کند . سلولهای CD4 نوعی سلول T است.

 گلبول های سفید خون هستند که در بدن حرکت می کنند و خطاها و ناهنجاری های موجود در سلول ها و همچنین عفونت ها را تشخیص می دهند. هنگامی که HIV این سلول ها را هدف قرار داده و به آن نفوذ کند ، توانایی بدن در مقابله با بیماری های دیگر را کاهش می دهد.

این امر باعث افزایش خطر و تأثیر عفونت های فرصت طلب و سرطان ها می شود . با این حال ، فرد می تواند HIV را بدون تجربه علائم برای مدت طولانی حمل کند.

HIV یک عفونت مادام العمر است. با این وجود ، دریافت معالجه و مدیریت این بیماری به طور مؤثر می تواند مانع از رسیدن HIV به سطح شدید شود و خطر ابتلا به شخص را از ویروس کاهش دهد.

ایدز چیست؟

ایدز پیشرفته‌ترین مرحله عفونت HIV است. هنگامی که عفونت HIV به ایدز مبتلا شود ، عفونت و سرطان خطر بیشتری را به همراه دارد.

بدون درمان ، احتمالاً عفونت HIV به ایدز مبتلا می شود زیرا سیستم ایمنی بدن به تدریج از بین می رود. با این وجود ، پیشرفت در ART نسبت به تعداد فزاینده ای از افراد در این مرحله پیشرفت می کند.

نزدیک به سال 2015 ، حدود 1،122.900 نفر مبتلا به HIV بودند. برای مقایسه ، ارقام سال 2016 نشان می دهد که متخصصان پزشکی ایدز را در حدود 18.160 نفر تشخیص داده اند.

علائم اولیه عفونت HIV

برخی از افراد مبتلا به HIV تا ماهها یا حتی سالها پس از انقباض ویروس علائمی از خود نشان نمی دهند.

با این حال ، حدود 80 درصد از افراد ممکن است حدود 2-6 هفته پس از ورود ویروس به بدن ، مجموعه ای از علائم مانند آنفولانزا را به عنوان سندرم حاد ویروسی حاد ایجاد کنند.

علائم اولیه عفونت HIV ممکن است شامل موارد زیر باشد:

این علائم همچنین ممکن است ناشی از سیستم ایمنی بدن در مبارزه با انواع ویروس ها باشد.

با این حال ، افرادی که چندین مورد از این علائم را تجربه می کنند و از هر دلیلی می دانند که ممکن است در 6 هفته گذشته در معرض خطر انقباض ویروس HIV بوده اند ، باید آزمایش کنند.

HIV بدون علامت

در بسیاری از موارد ، بعد از علائم سندرم حاد ویروسی حاد ، ممکن است علائم برای سالهای زیادی بروز نکند.

در این مدت ویروس به پیشرفت خود ادامه می دهد و باعث ایجاد سیستم ایمنی و آسیب اندام می شود. بدون داروهای جلوگیری از تکثیر ویروس ، این روند کند ممکن است به طور متوسط ​​حدود 10 سال ادامه یابد.

فردی که با HIV زندگی می کند اغلب علائمی را تجربه نمی کند ، احساس خوبی دارد و به نظر سالم می رسد.

رعایت سفت و سخت به یک دوره از ART می تواند این مرحله را مختل کند و ویروس را کاملاً سرکوب کند. مصرف داروهای ضد ویروسی موثر برای زندگی می تواند آسیب های مداوم سیستم ایمنی بدن را متوقف کند.

اچ ای وی

عفونت HIV در مرحله اواخر

بدون دارو ، HIV توانایی مبارزه با عفونت را تضعیف می کند. فرد در برابر بیماریهای جدی آسیب پذیر می شود. این مرحله با عنوان ایدز یا مرحله 3 HIV شناخته شده است.

علائم عفونت HIV در اواخر مرحله ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تاری دید
  • اسهال ، که معمولاً مداوم یا مزمن است
  • سرفه خشک
  • تب بیش از 100 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) برای هفته ها ادامه دارد
  • عرق شب
  • خستگی دائمی
  • تنگی نفس 
  • هفته ها غده های متورم به طول می انجامد
  • کاهش وزن غیر عمدی
  • لکه های سفید روی زبان یا دهان

در طی عفونت HIV در اواخر مرحله ، خطر ابتلا به یک بیماری تهدید کننده زندگی بسیار افزایش می یابد. فرد مبتلا به HIV در مرحله اواخر می تواند با مصرف داروهای دیگر در کنار درمان HIV ، شرایط جدی را کنترل ، پیشگیری و درمان کند.

 
 


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران