آسپرین

مصرف آسپرین و حقایق ضروری و درمانی آن

دسته بندی:

1398/10/3

نویسنده : حسینی

آسپرین یکی از مسکن هایی است که افراد زیادی مصرف می کنند، که یک ضد درد موثر است و با کاهش خطر تعدادی از شرایط سلامتی از جمله حمله قلبی ، سکته مغزی و سرطان در ارتباط است. در این مطلب نکته جالبی در مورد چگونگی اثربخشی آسپرین بیان می شود.


آسپرین: یکی از داروهای متداول در سراسر جهان است

آسپرین دارویی است که توسط شیمیدان آلمانی ، فلیکس هوفمن ، از شرکت دارویی بایر ، در سال 1897 تولید شد.

هافمن با ایجاد فرایندی برای سنتز استیل اسیدسیلیک اسید (ASA) آسپرین را ایجاد کرد - مشتق مصنوعی از ترکیباتی به نام سالیسین است که به طور طبیعی در گیاهانی مانند درخت بید یافت می شود.

آزمایشات اولیه بالینی آسپیرین نشان داد که این یک درمان موثر برای درد ، تب و التهاب است . باور بر این است که این دارو با مهار و تولید مواد شیمیایی تولیدکننده درد به نام پروستاگلاندینها ،اثرات مسکن را ایجاد می کند. به همین ترتیب ، آسپرین معمولاً برای کمک به کاهش سردرد ، درد عضلانی ، درد دندان و سرماخوردگی و همچنین تورم در آرتروز مورد استفاده قرار می گیرد .

با این حال اخیراً محققان دریافته اند که آسپرین می تواند یک رقیق کننده خون مؤثر باشد و با جلوگیری از ایجاد لخته خون در عروق با انسداد تولید پروستاگلاندین به نام ترومبوکسان ، که نقش کلیدی در لخته شدن خون دارد ، پیشگیری کند.

به همین ترتیب ، مطالعات نشان داده است که آسپرین  ممکن است خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد ، و اغلب برای بزرگسالان که در معرض خطر بالاتری هستند توصیه می شود.

خطرات احتمالی استفاده از آسپرین

با این حال ، آسپرین نیز مانند هر داروییدیگری عوارض جانبی خودش را دارد

یکی از شدیدترین عوارض ناشی از مصرف  آسپیرین خونریزی دستگاه گوارش است که می تواند خطر ابتلا به زخم معده را افزایش دهد. اگر فرد در حال حاضر زخم معده داشته باشد ، مصرف آسپرین می تواند باعث خونریزی بیشتر شود و به طور خطرناکی تهدید کننده زندگی باشد.

مصرف آسپرین همچنین ممکن است با سایر داروها همخوانی نداشته باشد و خطر خونریزی داخلی ، به ویژه داروهایی با خواص ضد لخته شدن ، مانند وارفارین ، اپیکسابان و dabigatran را افزایش دهد. مصرف آسپرین به همراه برخی مکمل های غذایی مانند روغن گل پامچال و روغن ماهی نیز ممکن است خطر خونریزی داخلی را افزایش دهد.

برخی از افراد به آسپیرین حساسیت دارند . واکنش آلرژیک به دارو ممکن است باعث تورم لب ، دهان یا گلو ، مشکلات تنفسی و بثورات پوستی شود.

از دیگر عوارض جانبی آسپرین می توان به سردرد ، تهوع و استفراغ ، وزوز گوش و کبودی اشاره کرد.

 سلمت قلب

آسپرین و سلامت قلب

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، اعتقاد بر این است که یکی از فواید بسیار آسپیرین توانایی آن در جلوگیری از تشکیل لخته های خون است.

 بسیاری از مطالعات  در مورد خاصیت ضد انعقادی آسپیرین منجر به توصیه هایی شده است که افراد در معرض خطر بالای حمله قلبی یا سکته مغزی می توانند از درمان روزانه آسپیرین بهره مند شوند.

برای مثال ، انجمن قلب آمریکا (AHA) روزانه آسپیرین با دوز کم  را برای  افراد در معرض خطر حمله قلبی توصیه می کند.

بحث در مورد اینکه آیا آسپرین باید برای جلوگیری از اولین حمله قلبی یا سکته مغزی تزریق شود ، همچنان ادامه دارد. سال گذشته ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به این نتیجه رسید که ، مصرف روزانه آسپیرین می تواند به جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی در افراد پرخطر کمک کند .اما علیرغم نتیجه گیری FDA ، مطالعه ای که در اوایل سال جاری توسط MNT انجام شده ، نشان داد که از هر 10 بیمار 1 نفر در ایالات متحده به طور نامناسب روزانه آسپرین مصرف می کنند تا از بروز اولین حمله قلبی یا سکته مغزی جلوگیری کنند.

دکتر راوی س. هیرا ، نویسنده اولین مطالعه ، از کالج پزشکی بیلور در هیوستون ، TX گفت: این یافته ها نگران کننده است زیرا خطرات استفاده روزانه از آسپرین ممکن است از مزایای افراد سالم بیشتر باشد.

وی توضیح داد: "وقایع عمده كرونر توسط آسپیرین 18٪ كاهش می یابد ، اما با هزینه افزایش 54٪ خونریزی عمده خارج از رحم". "هر دو واقعه مهم کرونر نشان داده شده است که توسط آسپیرین پیشگیری کننده با هزینه یک خونریزی خارج از بدن جلوگیری می شود. با این حال ، پیشگیری اولیه با آسپرین بطور گسترده اعمال می شود."

 

سرطان

آسپرین و سرطان

جای تعجبی نیست که آسپرین برای ارزیابی اثربخشی آن در برابر سرطان ، وارد بزرگترین کارآزمایی بالینی شود. شواهد زیادی وجود دارد که ادعا می کنند این دارو خاصیت ضد سرطانی دارد.

مطالعه ای که اخیراً در کنگره سرطان اروپا درسال 2015  ارائه شده است ، نشان می دهد که آسپرین می تواند خطر را برای بیماران مبتلا به سرطان های دستگاه گوارش دو برابر کند .

تحقیقات ذکر شده فقط بخشی از مطالعاتی است که استفاده از آسپیرین را با خطر ابتلا به سرطان کمتر نشان داده است ، و چنین مطالعاتی باعث هیجان زیادی در دنیای پزشکی شده است و این امر باعث آغاز کارآزمایی فوق الذکر فاز 3 Add-Aspirin شده است.

پروفسور روت لانگلی ، از تحقیقات سرطان انگلستان ، که آزمایش جدید را بر عهده دارد ، می گوید: "تحقیقات جالب وجود دارد که نشان می دهد آسپرین می تواند سرطانهای مراحل اولیه را به تاخیر بیاندازد و یا جلوی آنها را متوقف کند اما هیچ آزمایشی تصادفی به اثبات نرسیده است.

در حالی که بدون شک نتیجه مثبت این آزمایش خوب خواهد بود.

بارداری

 

آسپرین و بارداری

در سالهای اخیر ، محققان گفته اند كه ممكن است بین مصرف روزانه آسپیرین و افزایش احتمال ابتلا به بیماری ها ارتباط وجود داشته باشد.

MNT اولین بار در سال گذشته در مورد این انجمن گزارش داد ، هنگامی که مطالعه ای در Lancet منتشر شد که نشان داد زنانی که  سابقه سقط جنین را دارند  در صورت گرفتن 81 میلی گرم آسپیرین روزانه با اسید فولیک  ، احتمال باردار شدن موفق تری دارند.

در حالی که دقیقاً مشخص نیست که آسپرین چگونه احتمال بارداری را افزایش می دهد ، محققان حدس می زنند که این دارو التهاب سیستمیک را کاهش می دهد و باعث می شود رحم به محیطی ایمن تر برای رشد جنین تبدیل شود.

علاوه بر این ، اعتقاد بر این است که آسپرین جریان خون را به لگن افزایش داده و لایه رحم را غلیظ می کند ، که می تواند کاشت جنین را آسان تر کند.

بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی در حال حاضر برای تقویت باروری ، استفاده منظم از آسپرین را توصیه می کنند.

دکتر ریچارد پاولسون ، استاد زنان و زایمان در دانشکده پزشکی دانشگاه کک کالیفرنیای جنوبی ، می گوید: "آسپرین داروی هزاره است." "در خانم هایی که مایل به بارداری هستند آسپرین مصرف کنند ، هیچ ضرری وجود ندارد.

با این حال ، دیگر کارشناسان بهداشت معتقدند خطرات آسپرین منظم - مانند خونریزی داخلی - ممکن است از مزایای بالقوه افزایش باروری برای زنان فراتر رود.

قبل از مصرف آسپرین روزانه با پزشک مشورت کنید

براساس شواهد تا به امروز ، احتمالاً مزایایی با استفاده منظم از آسپیرین وجود دارد ، و برخی از متخصصان بهداشت معتقدند بدون شک مردم باید روزانه این دارو را مصرف کنند.

با این حال ، بیشتر  متخصصان با هم توافق دارند كه باید قبل از مصرف روزانه  آسپیرین ، با پزشك مشورت كند.

 


نویسنده : حسینی

نظرات کاربران